FUE vs DHI handlar om hur graften sätts in, inte hur de tas ut. Vid FUE öppnar läkaren först små kanaler och placerar sedan graften med pincett. Vid DHI laddas varje graft i en implanterpenna som öppnar kanalen och sätter in graften i ett enda steg. FUE passar stora områden, DHI passar hårlinjer och förtätning.
Båda metoderna ger permanenta och naturliga resultat när de utförs av en erfaren läkare. I den här artikeln jämför vi FUE vs DHI punkt för punkt – instrument, täthet, läkning, evidens, kostnad och vilken metod som passar vilket håravfall – så att du kan gå in i konsultationen med rätt frågor.
Vad är FUE hårtransplantation?
FUE (Follicular Unit Extraction) är den vanligaste metoden för hårtransplantation i världen. Läkaren tar ut enskilda follikulära enheter med en mikropunch på 0,6–0,9 mm. Därefter öppnas kanaler i mottagarområdet och graften placeras en och en med pincett. Enligt en översiktsstudie på PubMed har FUE blivit standardmetod eftersom den inte lämnar något linjärt ärr. Läs mer om FUE hårtransplantation.
Vad är DHI hårtransplantation?
DHI (Direct Hair Implantation) är en vidareutveckling av FUE. Uttaget görs på samma sätt, men insättningen sker med en så kallad Choi-penna. Pennan styr vinkel, djup och riktning för varje graft, vilket ger mycket hög precision. Graften är också utanför kroppen kortare tid. Läs mer om DHI hårtransplantation.
Vilka är skillnaderna mellan FUE och DHI?
| Jämförelse | FUE / Sapphire FUE | DHI |
|---|---|---|
| Uttag av grafts | Mikropunch | Mikropunch |
| Insättning | Kanaler + pincett | Implanterpenna i ett steg |
| Max grafts per session | 4 500–5 000 | 3 000–4 000 |
| Täthet | 40–50 grafts/cm² | 50–60 grafts/cm² |
| Rakning av mottagarområdet | Ja | Delvis eller nej |
| Operationstid | 6–8 timmar | 7–9 timmar |
| Läkning (skorpor) | 7–10 dagar | 5–7 dagar |
| Pris i Turkiet | från 14 999 kr | från 19 999 kr |
Vilken metod ger bäst graftöverlevnad?
Graftöverlevnaden är likvärdig, normalt 90–95 procent, när ingreppet görs av en erfaren läkare. En jämförande studie fann inga kliniskt betydande skillnader mellan metoderna. Det som påverkar överlevnaden mest är hur länge graften är utanför kroppen, hur de hanteras och läkarens erfarenhet – inte metodens namn.
När ska jag välja FUE?
- Du har Norwood 4–7 och behöver 3 000–5 000 grafts.
- Du vill täcka mitten och hjässan.
- Du har inget emot att raka huvudet under några veckor.
- Du vill ha lägsta möjliga pris per graft.
De flesta väljer idag Sapphire FUE, där kanalerna öppnas med safirblad. Det ger mindre kanaler och ofta snabbare läkning till samma pris.
När ska jag välja DHI?
- Du vill främst återskapa eller sänka hårlinjen.
- Du vill förtäta ett område där du fortfarande har hår.
- Du vill slippa raka mottagarområdet.
- Du är kvinna med diffust håravfall – läs mer om hårtransplantation för kvinnor.
Kan man kombinera FUE och DHI?
Ja, och det är ofta det bästa alternativet vid större håravfall. DHI används i hårlinjen där tätheten syns mest, och FUE på mitten och hjässan där stora ytor ska täckas. En kombinationsbehandling på 4 000 grafts kostar hos oss från 27 999 kr i VIP-paketet.
FUE vs DHI: vilka instrument och parametrar skiljer metoderna åt?
Skillnaderna mellan FUE vs DHI blir tydliga först när man tittar på verktygen. Uttaget är identiskt, men allt som händer efter uttaget skiljer sig i instrument, tempo och antal personer runt patienten.
| Parameter | FUE / Sapphire FUE | DHI |
|---|---|---|
| Punchdiameter vid uttag | 0,7–0,9 mm | 0,7–0,9 mm |
| Motoriserad eller manuell punch | Oftast motoriserad | Oftast motoriserad |
| Kanalinstrument | Stålblad eller safirblad, 1,0–1,5 mm | Choi-nål 0,6–1,0 mm inbyggd i pennan |
| Kanalvinkel | Läkaren bestämmer vinkeln vid kanalöppningen, 30–45° | Vinkeln sätts vid insättningen, ner till 15–20° i hårlinjen |
| Tid utanför kroppen per graft | 2–6 timmar i kyld lösning | Ofta under 1 timme |
| Antal implanterpennor | Inga | 4–8 pennor, laddas av assistenter |
| Teamstorlek | Läkare + 2–3 assistenter | Läkare + 3–5 assistenter |
| Grafts per timme vid insättning | 600–900 | 400–600 |
| Blödning i mottagarområdet | Något mer | Något mindre |
| Kräver rakat mottagarområde | Ja | Nej, vid mindre områden |
En viktig nyans: ”Sapphire” beskriver bara bladet som öppnar kanalerna. Safirblad kan kombineras med klassisk pincettinsättning (Sapphire FUE) men är irrelevant för DHI, där pennan själv öppnar kanalen. Därför är ”Sapphire DHI” ett marknadsföringsbegrepp utan teknisk innebörd.
FUE vs DHI per indikation: vilken metod passar vilket håravfall?
Valet mellan FUE och DHI ska utgå från var håret ska sättas in och hur mycket befintligt hår som finns kvar, inte från vad kliniken råkar marknadsföra. Så här bedömer våra läkare de vanligaste situationerna.
| Situation | Rekommenderad metod | Varför? |
|---|---|---|
| Vikar och hårlinje, Norwood 2–3 | DHI | Låg vinkel och hög täthet syns mest i hårlinjen |
| Hårlinje + mitt, Norwood 4 | DHI i hårlinjen, FUE på mitten | Kombinerar precision med kapacitet |
| Stort område, Norwood 5–6 | FUE / Sapphire FUE | 4 000+ grafts kräver snabbare insättning |
| Hjässa (crown) | FUE | Virvelmönstret kräver fria vinkelval, stora ytor |
| Förtätning mellan befintligt hår | DHI | Mindre risk att skada omgivande hårsäckar, ingen rakning |
| Kvinnor med diffust håravfall | DHI | Orakad implantation, diskret läkning |
| Skägg och ögonbryn | DHI | Extremt låg vinkel krävs |
| Grovt, lockigt hår (afrohår) | FUE med anpassad punch | Krökta hårsäckar passar sämre i pennan |
| Andra session efter tidigare FUE | DHI | Precision mellan redan transplanterade hår |
FUE vs DHI: vad säger studierna?
Den vetenskapliga litteraturen om FUE vs DHI är begränsad men samstämmig: ingen metod är överlägsen i sig. En randomiserad jämförelse som publicerats på PubMed mätte graftöverlevnad, täthet och komplikationer vid FUE med pincett respektive implanterpenna och fann likvärdiga utfall efter 12 månader. Översiktsstudier om graftöverlevnad pekar i stället på tre faktorer som avgör: tiden utanför kroppen, hur graften hanteras mekaniskt och hur väl mottagarområdet förberetts.
- Tid utanför kroppen: överlevnaden sjunker mätbart efter 4–6 timmar i förvaringslösning. Här har DHI en teoretisk fördel, som dock försvinner om kliniken tar ut alla grafts först och implanterar sist.
- Mekanisk hantering: pincett kan klämma graften, pennan kan skada den vid laddning. Erfaren personal eliminerar båda riskerna.
- Täthet: DHI uppnår något högre täthet i små områden, men för hög täthet (över 60 grafts/cm²) sänker överlevnaden oavsett metod på grund av begränsad blodförsörjning.
ISHRS sammanfattar det så här: teknikens namn förutsäger inte resultatet, det gör kirurgens erfarenhet och protokoll. När du jämför FUE vs DHI bör du därför lägga mer vikt vid vem som opererar än vid vilket instrument som används.
Hur skiljer sig operationstid, team och arbetsflöde?
En FUE-operation med 3 000 grafts följer normalt ett fast schema: 2–3 timmar uttag, 1 timme kanalöppning av läkaren och 2–3 timmar implantation. DHI tar 1–2 timmar längre eftersom varje graft laddas i en penna innan insättning. Det ställer också högre krav på teamet.
| Moment | FUE, 3 000 grafts | DHI, 3 000 grafts | Vem gör det? |
|---|---|---|---|
| Hårlinjedesign och bedövning | 45 min | 45 min | Läkaren |
| Uttag | 2–3 timmar | 2–3 timmar | Läkaren eller erfaren tekniker under läkarens ledning |
| Sortering och förvaring | Löpande | Löpande | Assistenter |
| Kanalöppning | 1 timme | Ingår i insättningen | Läkaren |
| Insättning | 2–3 timmar | 4–5 timmar | Läkaren (hårlinje) + assistenter |
| Total tid inkl. pauser | 6–8 timmar | 7–9 timmar |
Den längre operationstiden är ett av skälen till att DHI kostar 15–30 procent mer. Den förklarar också varför många kliniker sätter ett tak på 3 500–4 000 grafts för DHI i en session: efter nio timmar sjunker både teamets precision och patientens uthållighet.
Hur skiljer sig läkningen dag för dag mellan FUE och DHI?
Läkningen efter FUE vs DHI följer samma faser, men DHI läker i regel 2–3 dagar snabbare i mottagarområdet eftersom kanalerna är smalare och inte öppnas i förväg. Donatorområdet läker lika i båda fallen.
| Tid | FUE / Sapphire FUE | DHI |
|---|---|---|
| Dag 0–1 | Rodnad, små blödningspunkter, förband i nacken | Mindre rodnad, förband i nacken |
| Dag 2–4 | Svullnad i pannan vanlig | Svullnad vanlig men ofta lindrigare |
| Dag 3 | Första tvätt på kliniken | Första tvätt på kliniken |
| Dag 5–7 | Skorporna börjar lossna | Skorporna i stort sett borta |
| Dag 7–10 | Skorporna borta, lätt rodnad | Hårbotten ser nästan normal ut |
| Dag 10–14 | Rodnad bleknar | Rodnad bleknar |
| Vecka 2–8 | Shock loss | Shock loss |
| Månad 3–4 | Första nya hår | Första nya hår |
| Månad 12–18 | Slutresultat | Slutresultat |
För den som har ett jobb där hårbotten syns kan DHI:s snabbare ytläkning vara avgörande. För den som kan bära keps eller jobba hemifrån i 10 dagar spelar skillnaden ingen roll. Följ hela förloppet i artikeln före och efter månad för månad.
Hur gick det för patienter som valde FUE respektive DHI? Tre exempel
Exemplen nedan är fiktiva men sammansatta av typiska förlopp. De visar hur valet mellan FUE vs DHI i praktiken styrs av utgångsläget, inte av vilken metod som låter mest avancerad.
Exempel 1: DHI i hårlinjen, 2 100 grafts
Mikael, 36 år, hade tydliga vikar men tätt hår bakom. Han ville inte raka huvudet eftersom han hade en bröllopsresa sex veckor senare. Läkaren föreslog orakad DHI med 2 100 grafts i hårlinje och tinningar. Operationen tog 8,5 timmar. Skorporna var borta efter sex dagar och ingen på bröllopet såg något. Efter tolv månader var tätheten i fronten 52 grafts per kvadratcentimeter. Kostnad: 22 500 kr inklusive orakat tillägg. Alternativet FUE hade kostat 14 999 kr men krävt rakning.
Exempel 2: Sapphire FUE på stort område, 4 300 grafts
Lars, 51 år, Norwood 6, hade bara hårkransen kvar. Två kliniker föreslog DHI, en tredje sa nej till DHI med motiveringen att 4 300 grafts inte går att sätta med penna på en dag utan att kvaliteten sjunker. Lars valde Sapphire FUE med fokus på hårlinje och mitt; hjässan lämnades till en andra session. Operationen tog 7,5 timmar med tre assistenter under läkarens ledning. Efter 14 månader hade han en naturlig, åldersanpassad hårlinje och gjorde 1 600 grafts till på hjässan. Totalkostnad för båda sessionerna: 34 998 kr.
Exempel 3: Orakad DHI för kvinna, 1 400 grafts
Anna, 44 år, hade höga tinningar och glesare hårfäste efter två graviditeter, Ludwig I. Diffust håravfall uteslöts med blodprov och trikoskopi. DHI valdes för att grafts skulle placeras mellan befintliga hår utan rakning. Donatorområdet rakades i två smala fönster som doldes av håret ovanför. Efter tio månader var tinningarna fyllda och ingen i hennes omgivning visste om ingreppet. Kostnad: 19 999 kr.
Hur påverkar hårtyp och hudtyp valet mellan FUE och DHI?
Hårstråets tjocklek, krökning och färgkontrast mot huden påverkar både vilken metod som fungerar bäst och hur många grafts som behövs för samma visuella täthet.
| Hår- och hudtyp | Bäst lämpad metod | Varför? | Graftbehov |
|---|---|---|---|
| Rakt, tunt, mörkt hår på ljus hud | DHI i fronten | Hög kontrast kräver hög täthet och exakt vinkel | Högre |
| Grovt, rakt hår | FUE eller DHI | Ger mycket täckning per graft | Lägre |
| Vågigt eller lockigt hår | FUE | Krökta hårsäckar riskerar att skadas i pennan | Lägre |
| Afrohår | FUE med anpassad punch | Kräver större punch och erfaren extraktion | Lägre |
| Grått eller blont hår på ljus hud | FUE eller DHI | Låg kontrast döljer gleshet | Lägre |
| Tjock, fast hud i hårbotten | DHI | Pennan ger stabilt djup | Normalt |
| Tunn, rörlig hud | FUE med safirblad | Mindre risk att graft trycks upp (popping) | Normalt |
Vilka risker är specifika för FUE respektive DHI?
De flesta komplikationer, som svullnad, folliculit och shock loss, är lika vanliga vid FUE vs DHI. Några risker är dock kopplade till metodens teknik.
| Risk | FUE | DHI | Så minimeras den |
|---|---|---|---|
| Grafts uttorkade utanför kroppen | Högre – längre väntetid | Lägre | Kyld lösning, implantation i cykler |
| Mekanisk klämskada | Pincett vid insättning | Laddning i penna | Erfaren personal, mjuk hantering |
| Fel djup | Styrs av kanalens djup | Styrs av pennans tryck | Läkaren sätter djupet själv |
| Skada på befintligt hår | Högre vid förtätning | Lägre | DHI vid förtätning |
| Ojämn vinkel på hjässan | Lägre | Högre i virvel | FUE på hjässan |
| Uttröttat team | Lägre, kortare dag | Högre vid stora sessioner | Tak på 3 500–4 000 grafts för DHI |
Vilka frågor ska du ställa kliniken om FUE vs DHI?
- Varför rekommenderar ni just den här metoden för mitt håravfall?
- Hur många grafts planerar ni, och hur fördelas de mellan hårlinje, mitt och hjässa?
- Vem öppnar kanalerna vid FUE, och vem håller pennan i hårlinjen vid DHI?
- Hur länge är graften utanför kroppen, och hur förvaras de?
- Vilken täthet i grafts per kvadratcentimeter siktar ni på i fronten?
- Använder ni safirblad som standard eller som tillägg?
- Kan jag få en kombination, och vad kostar den?
- Hur många patienter opererar ni samma dag som mig?
- Kan jag se resultat efter 12 månader med samma metod och liknande hår?
- Vad händer om tätheten blir lägre än planerat – vad täcker garantin?
Utförs FUE och DHI olika i Sverige och Turkiet?
Metoderna är desamma, men organisationen skiljer sig. I Sverige utför läkaren enligt lag alla kirurgiska moment själv, ofta med ett litet team, vilket ger 1 500–2 500 grafts per dag och ett högre pris. Några svenska kliniker använder robotassisterad FUE, där en maskin tar ut graften, med snabbare uttag men begränsad flexibilitet. I Turkiet gör läkaren design och kanalöppning medan erfarna tekniker ofta sköter uttag och insättning under överinseende, vilket möjliggör 3 000–5 000 grafts per dag. ISHRS betonar att momenten som kräver medicinskt omdöme – design, kanalöppning och planering av uttaget – ska göras av läkare oavsett land. Frågan är därför inte FUE vs DHI, eller Sverige vs Turkiet, utan vilken klinik som låter läkaren göra de avgörande momenten. Hur vi arbetar framgår på sidan om våra läkare, och hela resan beskrivs i Turkiet-guiden.
Hur planerar läkaren antal grafts och täthet vid FUE vs DHI?
Planeringen görs i tre steg och är densamma oavsett metod, men slutsatsen om FUE vs DHI faller ut av siffrorna. Först mäts donatorkapaciteten: täthet i follikulära enheter per kvadratcentimeter, normalt 60–100, multiplicerat med donatorområdets yta, ofta 150–250 cm². Av det kan 25–40 procent tas ut under hela livet. Därefter mäts mottagarområdets yta zon för zon. Till sist väljs en måltäthet per zon, och antalet grafts blir yta gånger täthet.
| Zon | Typisk yta | Måltäthet FUE | Måltäthet DHI | Grafts (FUE) | Grafts (DHI) |
|---|---|---|---|---|---|
| Hårlinje och övergångszon | 15–25 cm² | 40–50/cm² | 50–60/cm² | 600–1 250 | 750–1 500 |
| Frontal zon bakom hårlinjen | 30–50 cm² | 35–45/cm² | 40–50/cm² | 1 050–2 250 | 1 200–2 500 |
| Mitt (mid-scalp) | 40–60 cm² | 30–40/cm² | Sällan DHI | 1 200–2 400 | – |
| Hjässa (crown) | 40–80 cm² | 25–35/cm² | Sällan DHI | 1 000–2 800 | – |
Räkneexemplet visar varför DHI sällan används på mitt och hjässa: ytorna är stora och antalet grafts överstiger snabbt vad en DHI-session klarar. Det visar också varför DHI passar hårlinjen, där 15–25 cm² ska fyllas med hög täthet. När läkaren presenterar planen ska du kunna se zonerna, ytorna och tätheten – inte bara ett totalt antal grafts. Räkna själv med graft-kalkylatorn och donatorkalkylatorn innan konsultationen.
En sista tumregel när du jämför FUE vs DHI: be kliniken motivera metodvalet med dina egna siffror – donatorkapacitet, yta per zon och måltäthet. Om motiveringen bara är ”DHI är nyare” eller ”FUE är billigare” har du inte fått en medicinsk bedömning utan ett säljargument. En läkare som kan förklara varför just din hårlinje ska göras med penna och din hjässa med safirblad har gjort hemläxan, och det är den läkaren du ska välja oavsett vilken metod det blir.
FUE vs DHI: vad kostar metoderna?
DHI kostar 15–30 procent mer än FUE i de flesta länder. Skillnaden beror på längre operationstid, dyrare förbrukningsmaterial och större team – inte på att resultatet är bättre. Tabellen visar typiska priser för 3 000 grafts 2026.
| Land | FUE / Sapphire FUE | DHI | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Sverige | 45 000–85 000 kr | 55 000–100 000 kr | + 15–25 % |
| Tyskland | 45 000–85 000 kr | 55 000–95 000 kr | + 15–20 % |
| Polen | 25 000–45 000 kr | 30 000–55 000 kr | + 20 % |
| Turkiet (marknad) | 12 000–30 000 kr | 16 000–40 000 kr | + 25–35 % |
| Turkiet (Magical Clinic) | från 14 999 kr | från 19 999 kr | + 33 % |
Räkna alltid på vad du faktiskt behöver. En patient med Norwood 3 som behöver 2 200 grafts i hårlinjen får mer värde av DHI för 19 999 kr än av FUE för 14 999 kr, eftersom tätheten i hårlinjen är det som syns. En patient med Norwood 6 som behöver 4 500 grafts får däremot inget extra av DHI, men betalar 5 000–10 000 kr mer. Jämför paketen på prissidan eller räkna med priskalkylatorn.
Vad är orakad FUE och orakad DHI?
Vid orakad (”unshaven”) transplantation lämnas mottagarområdet orakat och ibland även donatorområdet, där endast små fönster rakas som döljs av omgivande hår. Metoden passar den som inte kan eller vill visa att ingreppet gjorts. Nackdelarna är längre operationstid, högre pris (3 000–8 000 kr extra i Turkiet) och ett tak på cirka 1 500–2 500 grafts per session. DHI är den naturliga metoden för orakad implantation, eftersom pennan kan placera grafts mellan befintliga hår utan att läkaren behöver se kanalerna i förväg.
Hur ser ett kombinationsprotokoll med FUE och DHI ut i praktiken?
Vid större håravfall använder våra läkare ofta båda metoderna i samma session. Ett typiskt protokoll för en patient med Norwood 4–5 och 3 800 grafts ser ut så här:
- Design: hårlinjen ritas med en övergångszon på 1–1,5 cm där tätheten gradvis ökar.
- Uttag: 3 800 grafts tas ut med motoriserad punch, sorterade efter antal hårstrån: enkla grafts till hårlinjens främsta rad, 2–3-hårs grafts bakåt.
- DHI i hårlinjen: 1 200–1 500 grafts sätts med implanterpenna i 15–25 graders vinkel, 50–60 grafts/cm².
- Sapphire FUE på mitten: läkaren öppnar kanaler med safirblad över 60–80 cm², assistenter sätter in 2 300–2 600 grafts i 40–45 grafts/cm².
- Hjässan: sparas ofta till en andra session efter 12 månader, när donatorområdet återhämtat sig.
Kombinationen ger hårlinjens precision och mittens kapacitet till en totalkostnad som ligger mellan metodernas pris. Exempel på resultat finns i galleriet, filtrerat på metod.
FUE vs DHI: beslutsmatris
Ge varje påstående nedan 1 poäng om det stämmer på dig. Fler poäng i vänster kolumn talar för FUE, fler i höger för DHI. Matrisen ersätter inte läkarens bedömning, men gör dig till en bättre samtalspartner i konsultationen.
| Talar för FUE / Sapphire FUE | Talar för DHI |
|---|---|
| Jag behöver över 3 500 grafts | Jag behöver under 3 000 grafts |
| Hjässan är mitt största problem | Hårlinjen är mitt största problem |
| Jag kan raka huvudet utan problem | Jag vill inte raka mottagarområdet |
| Priset per graft är viktigast | Täthet i fronten är viktigast |
| Jag kan vara hemma i 10 dagar | Jag behöver se presentabel ut inom en vecka |
| Mitt hår är grovt eller lockigt | Jag har kvar mycket hår som ska förtätas |
| Det är min första session med stort område | Det är en andra session eller korrigering |
Vilka myter om FUE vs DHI är vanligast?
- ”DHI är en ny, bättre metod.” DHI är en insättningsteknik som funnits sedan 1990-talet. Den är annorlunda, inte bättre.
- ”DHI ger 100 % överlevnad.” Ingen metod gör det. 90–95 procent är normalt för båda.
- ”FUE lämnar inga ärr alls.” FUE lämnar hundratals mikroärr på 0,7–0,9 mm i donatorområdet. De syns bara vid mycket kort rakning.
- ”Med DHI behöver man aldrig raka sig.” Donatorområdet rakas nästan alltid, åtminstone delvis.
- ”Sapphire DHI är det bästa av två världar.” Begreppet saknar teknisk mening – pennan öppnar kanalen själv.
- ”DHI kan göras av vem som helst eftersom pennan styr.” Tvärtom kräver pennan stor erfarenhet för att sätta rätt djup och vinkel.
- ”FUE är omodernt.” FUE är fortfarande världens vanligaste metod och den enda realistiska för mycket stora sessioner.
Ordlista för FUE och DHI
| Begrepp | Betydelse |
|---|---|
| Follikulär enhet | Naturlig grupp av 1–4 hårstrån med gemensam talgkörtel – det som flyttas som ett graft |
| Punch | Rörformat instrument som skär runt den follikulära enheten vid uttag |
| Choi-penna | Implanterpenna med ihålig nål som placerar graften direkt vid DHI |
| Kanalöppning (slit) | Det lilla snitt där graften placeras vid FUE |
| Safirblad | Blad av syntetisk safir som ger smalare, jämnare kanaler än stål |
| Transektion | Skada på hårsäcken vid uttag – ska ligga under 5 % |
| Förvaringslösning | Kyld saltlösning eller HypoThermosol där graften väntar |
| Övergångszon | Främsta 1–1,5 cm av hårlinjen med enkla grafts och lägre täthet |
| Orakad (unshaven) | Teknik där mottagar- och ibland donatorområdet inte rakas |
| Megasession | Session över 4 000 grafts, i praktiken bara möjlig med FUE |
| Popping | När ett graft trycks upp ur kanalen av ett intilliggande – vanligare vid hög täthet |
| Donor depletion | Överuttag som lämnar donatorområdet synligt glest |
Hur vet jag vilken metod jag behöver?
Läkaren avgör metoden utifrån ditt Norwood-stadium, donatortäthet, hårtyp och mål. Börja gärna med vårt Norwood-test och graft-kalkylatorn. Skicka sedan bilder för en gratis konsultation så får du en rekommendation om FUE, DHI eller en kombination – och ett fast pris. Vill du förstå hela förloppet före, under och efter operationen, läs så går en hårtransplantation till och vår kompletta Turkiet-guide.

![Dr. [Förnamn Efternamn]](/_next/image?url=%2Fimages%2Fsurgeon-1.jpg&w=1920&q=75)


